Taky vám často vrtá hlavou, jak to ti skvěle vypadající, vysportovaní lidé dělají? Narodili se s nějakými dokonalými geneticky podmíněnými výhodami? Jak je možné, že stále vypadají svěže, mladě a usměvavě? Jsou to snad nadlidi? Nemají žádné jiné závazky, věnují se od rána do večera jen svému tělu a pěstují si dokonalou image? Nebo snad zobou nějaké zázračné pilulky, třeba zrovna ty, co vychvalovali včera v televizní reklamě?

Ne! Věřte, že každý z nich je úplně normálním člověkem, jako jsem já nebo vy. Totiž právě to, co my vnímáme jako dokonalost či superschopnosti konkrétního jedince, je tvrdá dřina a odhodlání. Tito lidé mají perfektně zmáknuté a vžité návyky, díky kterým se stále posouvají ve svém úsilí dál a dál. Podíváme se společně na zoubek čtyřem návykům, které nás dokáží udržet ve hře.

Vědomý výběr potravin

Známé pořekadlo: Jste to, co jíte! není jen plácnutí do větru. Lidé dbající o své zdraví se aktivně zajímají o složení každého sousta, které hodlají vložit do úst. Obecně platí, že každým zpracováním potraviny se snižuje její vhodnost pro naše zdraví. Základním návykem při nákupu je čtení etiket. Projděte si složení a věřte, že vás mnohdy na lákavou dobrotu v pestrém obalu rychle přejde chuť. Kromě složení projděte i výživové hodnoty. Jste si jistí, že právě toto vaše tělo nezbytně potřebuje? Snězením více získáte nebo spíše ztratíte?

Vědomý výběr také znamená nepodléhat svodům fastfoodů. Noste si sebou vlastní jídlo, když víte, že se zdržíte venku nebo v práci. V restauraci si sice dáte salát, ale dressing už neřešíte? Ptejte se na složení a případně požádejte obsluhu o vynechání extra tučné ingredience.

Nepřejídejte se! Tady mám osobně velké rezervy. Uvařím dobrotu a mám problém odolat pokušení všechno sníst sama a hned.

Důsledné sledování zdravotního stavu

Zdraví lidé si svého zdravotního stavu opravdu hledí, vnímají své tělo a naslouchají jeho hlasu. Podporují svou vitalitu cvičením, aktivním pohybem během celého dne. Věřte, že jedna hodina týdně na běžeckém trenažéru nic nezachrání, pokud ostatní hodiny trávíte v kanceláři za stolem, za volantem svého auta a na sedačce před televizí. Choďte pěšky, šlapejte do schodů, cestou na wc udělejte pár dřepů, běžte s dětmi nebo se psem na procházku.

Chcete se cítit zdravě? Absolvujte pravidelné lékařské prohlídky, nechte si udělat potřebné testy, sledujte vývoj svého zdravotního stavu. Získáte hmatatelné důkazy, že změna životního stylu přináší ovoce a motivaci do dalších dní.

Sportovci profesionální i amatérští si vedou záznamy o svých výkonech, získávají přehled o pokrocích, vědí na čem více zamakat, kde jsou jejich slabiny. Když je potřeba, najměte si trenéra – poradí, podpoří a dohlédne na vaši disciplínu.

Vytrvalost

Důležitý zlom přichází se ztrátou motivace. Každému se stává, že prostě získá pocit vyčerpání, marnosti, nevidí své cíle tak jasně jako před nedávnem. A zde se láme chleba. Překonat toto období dokáží právě ti, kteří následně uspějí.

Zkuste v takovém případě své snahy něčím zpestřit. Vytáhněte kamarádku na vyjížďku, slezte z trenažéru a vemte běhat svého psa do lesa, obraťte se na fitness trenéra, zařaďte nové cviky, vyzkoušejte nový sport, kupte si kuchařku a obměňte si jídelníček…

Vnímejte hledání nové motivace jako období růstu a pozitivních změn. Přijměte novou výzvu!

Experimenty s novými návyky

Úspěšní a zdraví lidé jsou si vědomi nutnosti každodenního vystupování ze své komfortní zóny. Kdo se uzavře ve své pohodlné bublině, nikam se neposune, nic nového nedokáže. Vyzkoušejte zařadit do své rutiny nové návyky, postupně se učte užitečné drobnosti. Začněte třeba s pitím čisté vody. Hlídejte si pitný režim, mějte stále skleničku nebo láhev po ruce a vědomně si občas lokněte. Vyzkoušejte ráno chladnější sprchu, rozmixujte si ovoce místo šálku kávy, choďte spát dřív. Nejdříve je potřeba se na každý nový návyk soustředit, ale časem se jednoduše zažije a stane se součástí vašeho života.

Věřím, že se nad těmito doporučeními alespoň zamyslíte a některé vyzkoušíte zařadit do svých dní. Myslete pozitivně a jednejte aktivně. Stane se z vás zdravý úspěšný člověk. Hodně zdaru!